Zvýšené hodnoty jaterního enzymu

Veterinární a chovatelská poradnaKategorie dotazu: OstatníZvýšené hodnoty jaterního enzymu
Anonymní zeptal se před 9 roky

Dobrý den,
obracím se na Vás s další prosbou o radu ohledně mého druhého psa(LR senior-fena kastrovaná 12 let),kterému byly na preventivním seniorském biochemickém testu zjištěny hodnoty ALT 2,7 ,BUN 1,8),zdali je nutná jaterní dieta. Pes má dignostikovanou hypothyreosu a při medikaci Forthyron 200- ráno 2 tablety,večer 1 tableta) měl hodnotu celkového tyroxinu při kontrolním odběru T4 34, CHOL 6)Jinak všechny hodnoty dle biochemie v normě(močovina,kreatinin,minerály,vitamíny). Vyšly mu pouze ještě Eosinofily 26,4.
Krmíme kombinovanou stravou – granule Wolfsblut-senior + netučné maso,ryby,zelenina-převládá mrkev a červená řepa a bramborová kaše a přídavky lososový olej,pupalkový olej,Hyalutidin,LIVER,Kurkuma,olivový olej,chlorella,Probiovet.
Fenka trpěla slabostí nohou – třes,který se zlepšil.Začali jsme krmit v menších dávkách 4x denně. Po střídavých projevech průjmové stolice(při vyprazdňování začala normální konsistencí a končila kašovitou) nám bylo ještě provedeno sono,kde játra byla O.K.,pouze žlučník – malý nález – nasazen URSOSAN -2tbl/den – ráno)
Měla bych krmit granulemi s menším podílem bílkovin?Dle nejnovějších výzkumů se dnes nedoporučuje při problémech s játry snižovat příjem bílkovin,tak nevím. Všechny jaterní diety jsou založeny z velké míry na rostlinných proteinech,hlavně sojových,což se mi moc nelíbí. Jaký model byste zvolil v kombinaci průmyslové a domácí stravy? Velice děkuji. Dagmar

1 Odpovědi
Milan Štourač Personál odpověděl před 9 roky

Dobrý den,
na třináctiletého pejska nejde v krevních testech o žádný katastrofální posun.
nejlepší a nejšetrnější bílkovinou pro játra je tvaroh! 
Projděte si poradnu, najdete celkem zevrubný´popis jaterní diety. Případně se sežeňte časopis Pes přítel člověka, tuším, že únorové (?) číslo 2015, tam je o jaterní dietě velký článek pod názvem Hněv je hlavní emocí jater.