Syrové maso a vitamíny a vápník

Veterinární a chovatelská poradnaKategorie dotazu: VýživaSyrové maso a vitamíny a vápník
Anonymní zeptal se před 8 roky

Dobrý den,
máme 2 fenky moskevského strážního psa. Jedna má 14 měsíců a druhé jsou 3 měsíce. Krmila jsem vždy granulemi a přidávala vývar z hov. ořezů pro zchutnění. Vloni v říjnu jsme změnili granule, zdá-li se být složením kvalitnější než předešlé, ale starší fena po nich zhubla, až moc, 71 cm a 48 kg, nyní už 51 kg.Proto se vracíme k předešlým, ale uvažuji, že bych přešla na krmení přirozenou stravou.Ale nemám s tím doposud žádné zkušenosti.Mluvila jsem i s chovatelkou fen, ale i tak bych Vás poprosila o radu. Kupuji čerstvé hovězí ořezy, opravdu pěkné, k tomu možnost brát vnitřnosti a kuř. skelety, krky ,zelenina apod. Odmala jsem přidávala, ne každý den, tvaroh, jogurt, mléko a žloutek.Jídelníček bych doufám sestavila, ale více mi dělají starosti, co za doplňky k tomu? Zde jsem i ke granulím vždy přidávala kloubní přípravky,vápník canina calcium carbonát, nyní objednám c.c.citrát. Je vhodné přidávat vit. C pro tu mladší nebo obě? A ještě něco přidávat, nějaké vit, popř. olej ? A co vápník? Někteří varují před nadbytkem, někde jsem četla, že se vyloučí nadbytek z těla. Přidávat jen když rostou a pak bude stačit ze syrových kostí?Ještě jsem se chtěla zeptat, ve Vaší poradně, jsem narazila na dotaz ohledně Bravecta. Vždy jsme dávali obojky, jenže minulý rok selhala i druhá značka. Fena dostala spot hot, nejspíše z blech, které přinesl kocourek.Bravecto zafungovalo skvěle, s parazity žádný problém. Vy jste se ale zmínil, že by jste ho psům nikdy nedal. V čem je tak nebezpečné? A jiná varianta proti blechám a klišťatům? A ještě jeden dotaz.Schéma očkování? Vždy jsem očkovala štěňata 3x cca 6-9-12 týdnů.Nyní mladší fenka dostala poprvé jen D,P, podruhé DHPPi, teď potřetí DHPPi a L, no a až počtvrté dostane znovu DHPPi,L, R. Doktorky jsem se ptala, proč je to tak, vysvětlila mi, že kvůli věku. Není to ale zbytečné zatěžování organismu, nešlo by už od začátku začít očkovat DHPPi? Očkuji navíc tetanus, bohužel jsem neměla naočkovaného prvního pejska MSP, neznalost a velká chyba. Umřel mi. A kvůli nynějšímu schématu se očkování T opozdí. Mockrát děkuji za odpovědi na mé dotazy.
S pozdravem Žejdlíková

1 Odpovědi
Milan Štourač Personál odpověděl před 8 roky

Dobrý den,
při pestře sestavené krmné dávce bych o dotaci vitamínů neměl přílišné obavy. Určitě bude potřeba hlídat vývoj kostry štěněte, protože, zvlášť u velkých a obřích plemen, může při krmení kvalitním masem – svalovinou, hrozit nedostatek vápníku i při příjmu kostí. Takže kalcium citrát je potom na místě.
Z olejů bych preferoval kvalitní lososový nebo ještě lépe krillový. Chondroprotektivy nemůžete nic pokazit. Vitamín C z přírodních zdrojů je určitě lepší  než syntetický.
Nikdy jsem nenapsal, že je Bravecto nebezpečné! Na toto tvrzení je na trhu krátkou dobu. Mám prostě problém vpravovat do organismu a krve psů chemické látky, které nejsou nezbytně nutné. Bravecto nezajišťuje přenos onemocnění z blech a klíšťat, protože jeho efekt nastupuje až parazit začne sát. No a potom mi stačí si přečíst informaci pro toho, kdo s lékem manipuluje: nejíst, napít, nekouřit a ihned si pečlivě umýt ruce…
Existují různá vakcinační schémata. Popsané nepouźívám. U mne je standardní vakcinace v 9 týdnech DHPPiL a ve 12 týdnech DHPPiLR. Konec:)