Struvity u 2-leteho kocourka

Anonymní zeptal se před 9 roky

Dobry den, pane doktore,
Vas pristup a nazory pokladam za velice rozumne, proto bych Vas rada pozadala o radu.
Muj 2-lety kocourek je prave lecen na struvity a byla mu doporucena jiz celozivotni dieta, kterou ted dostal od veterinare (RC urinary s/o lp34).
Jelikoz k teto znacce nemam duveru, a vubec nejradeji bych ho po doleceni krmila „prirozenou stravou“, t.j. granule jen jako doplnek, hledam alternativu tzv. „domaci“ diety. Bohuzel, nenasla jsem zadny spolehlivy navod, jak postupovat. Poradite mi prosim, cemu se vyhnout a co je naopak vhodne a v jake mire? Kolik masa (a jestli premrazeneho nebo vareneho?) je pripustne a co k tomu? Popripade jake rastlinne oleje… Je vhodne cas od casu prekontrolovat kyselost moci lakm. papirkem a obcas dodat vitamin C v tabletach?
Kocourky mam dva a ten starsi (7-lety) je zdrav. Mohu je krmit (po doleceni) rovnako nebo ne?

Dekuji Vam za nazor a radu.
Maru

1 Odpovědi
Milan Štourač Personál odpověděl před 9 roky

Dobrý den, struvity souvisí s bakteriální infekcí v močovém měchýři a alkalickým pH. V první řadě je potřeba přeléčit pacienta antibiotiky. Ta by měla být zvolena na základě kultivace sterilního odběru moči a antibiogramu. Bakteriální relaps souvisí prakticky vždy buď s nesprávnou volbou antibiotika, nebo s nesprávným dávkováním, případně s krátkou dobou podávání.
Po přeléčení je důležité kontrolovat pH moči. Klidně každý den, nejlépe ve stejnou dobu, nejlépe ráno, na lačno. Papírky pro měření pH zakoupíte v kterékoliv lékárně. pH musí být pod 7.
Pravidelným doplňkem pro pacienta by měly být kapsle s extraktem z brusinek, který významně chrání stěnu močového měchýře před uchycením bakterií. Doplňovat můžete vitamín C, nejlépe ve formě esteru C, nebo dlouhodobě se uvolňujícího Cetebe. Imunitu významně ovlivňují kvalitní probiotika!
Dieta by měla být složena z tzv. kyeslinotvorných potravin. K nim patří: 

Maso
Vepřové
Jehněčí
Hovězí
Kuře
Krůta
Korýši
Ostatní mořské plody (kromě tučných ryb, jako je losos)

Mléčné výrobky    
Mléko 
Sýry 
Jogurt
 

Ostatní 
Vejce a slunečnicový olej
V