Oxalátové kameny

Anonymní zeptal se před 10 roky

Dobrý den,
moje rodiče mají doma Jack RT. Bohužel trpí na oxalátové kameny. Už byl jednou operován, samozřejmě jsme na to přišli pozdě až když čůral krev. P operaci byl na Hills u/d (nejsem si tím teď 100% jistá), jenže veterinářce se nelíbili výsledky moči a převedla psa na Specific CKD granule (po konzervě mu bylo zle tu nedostává) a konzervy má Royal canin s/o (samotný granule zas nechce jíst). Na této stravě je už rok a od té doby zvrací žaludeční šťávy a má střeva plná plynu. Na to zvracení dostává Ranisan 3x denně 1/4 a Venter 3x denně 1/2. Když se mu prášky vysadí ze 3x na 2x denně tak začne zase zvracet. Moč má po této stravě v pořádku a na ultrazvuku a rentgenu nebyl vidět žádný kámen ani písek.
Veterinářka nám řekla, že nebýt těch kamenů tak by hned změnila stravu. Několik lidí mi Vás doporučilo a za zeptání snad nic nedám. Zajímalo by mě Váš názor hlavně jestli není alternativa této stravy. Já osobně mám fenku na barfu, ale se tím nemocným mají rodiče strach mu cokoliv měnit aby se mu neudělali kameny.
Děkuji za Vaši odověď.
Denisa Křivková

1 Odpovědi
Milan Štourač Personál odpověděl před 10 roky

Dobrý den,
při šťavelanových kamenech (oxalátech) je samozřejmě možné používat nativní krmiva. Je možné také používanou průmyslovou dietu dochucovat některými níže navrhovanými potravinami.
Krmiva, které zabraňují tvorbě: ječmen, kukuřice (oboje nejlépe ve formě vloček), hnědá rýže, pšenice, sója, fazole, brambory, sladké brambory (oboje ve formě pyré), špenát a ořechy.
Potraviny, které mohou být využity pro krmení: všechna masa, mléko a mléčné výrobky (bez aromatických přípravků nebo umělého sladidla), vejce, růžičková kapusta, květák, bílá rýže, dýně a vývary z masa a ryb.
Vhodný poměr je přibližně 65% až 75% živočišných bílkovin a 25% až 35% sacharidů (zelenina výše uvedená nebo hnědá event. bílá rýže). Přibližná krmná dávka je 2% až 3% tělesné hmotnosti psa denně. Je vhodné přidat uhličitan vápenatý, v množství asi 900 mg na kilogram podávané diety.
Maso:  hovězí maso, kuřecí, krůtí, vepřové, jehněčí maso,  pečené bílé ryby, hovězí, kuřecí, vepřové nebo krůtí srdce.
Sacharidy: rýže, růžičková kapusta, konzervovaná dýně, hrášek, bílé zelí, cuketa, meloun, vaječné nudle. Zeleninu je vhodné vařit, snižuje se tím obsah šťavelanů! Následně rozmixovat pro snazší stravitelnost.
Je nutné doplňovat krillový nebo rybí olej (kapsle) a B-komplex, případně samostatný vitamín B6. .