Odčervení

Anonymní zeptal se před 10 roky

Dobrý den pane doktore,
jak je to prosím s odčervením psa ? Stačí, když se odčervuje 2 – 4x za rok běžnými odčervovacími tabletami, které se zakoupí na veterině a které se střídají?To zanamená, že se psovi podají tablety dle jeho váhy, jedenkrát, a na dalších pár měsíců máme pokoj. Jak , ale může takové odčervení fungovat, když přece za jedno podání určitého množství tablet není možné zachytit všechny parazity, ve všech vývojových stádiích, které momentálně dané zvíře má v sobě.
Ptám se proto, že jsem měla se svými dvěma psy problémy, které jsem poměrně dlouho řešila. Jednalo se o nechutenství, průjmy – někdy krvavé, zvracení žlutých popřípadě krvavých žaludečních štˇáv, škrundání v břiše, pojídání trávy. To se vždy samo upravilo za 12 – 24 hodin, kdy si psi sami nasadili dietu a nic nejedli. Pokud byl problém trvalejší – 2 dny, šla jsem na veterinu, dostali jsme antibiotika a na chvilku byl pokoj. Změnila jsem granule za senzitivní, vyzkoušeli jsme všemožné veterinární diety, po mase bylo trávení ještě horší.
Po odčervení byl chvilku pokoj, pak to zase začalo.
Nyní jsem od veterináře dostala tablety Panacur, odčervení trvalo 3 dny. Psi jsou odčervení asi 10 dní, zatím je trávení OK, chutˇ k jídlu mají, dokonce už přibrali na váze.
A tak se ptám, jestli je lepší odčervit psy 2x ročně Panacurem nebo zakoupit běžné odčervovadla, ale podat je psům po týdnu nebo 14ti dnech znovu, to aby se zasáhly všechny vývojové stádia parazitů. To udělat 2-4x za rok.
Nemůžou se paraziti stát rezistentní vůči odčervovadlům, kterými se odčervují. A pokud  bylo lepší psy odčervovat  Panacurem  , nenastanou nějaké problémy?
Děkuji za odpovědˇ
Jarka

1 Odpovědi
Milan Štourač Personál odpověděl před 10 roky

Dobrý den, na odčervování psů můžete slyšet či číst spoustu názorů. Pravdou je, že zažité či často doporučované schéma preventivního odčervení není vůbec pro psa ideální. Máte pravdu, zle pes může mít řadu různých parazitů, na které nemusí běžně používané preparáty stačit. Také je vhodné vzít do úvahy, že antiparazitika jsou chemické látky, které musí organismus (játra) psa zpracovat. Preventivní kůru proti parazitům lze podle mne přirovnat k situaci, že si každé tři měsíce dáte antibiotika, protože můžete mít v sobě potenciálně nebezpečné mikroby…
Pro zdraví psa a pro efekt zákroku je smysluplné vyšetření stolice, tzv. poměrného vzorku (vzorky stolice ze tří dnů) a na základě výsledku nastavení možné terapie. Interval by mohl být dvou až tří měsíční… Opakování podle druhu parazita.
Ve Vašem případě bych spíše než odčervování „na slepo“ navrhoval podávání kvalitních probiotik, živých mikroorganismů, které spolu zodpovídají za kvalitu imunitního systému, pomáhají trávicímu procesu a udržujǐ střeva „v kondici“.