nadměrná tvorba mazu

Anonymní zeptal se před 9 roky

dobrý den, prosím o doporučení jak pomoct psovi (FCR, 1 rok) v případě nadměrné tvorby ušního mazu. čistím uši stylem, že papírovým kapesníkem vytřu vnější zvukovod „kam dosáhnu“. I přesto tohle ale mohu opakovat třeba ob den a stále se maz tvoří ve velkém množství. Ucho nijak nezapáchá, neškrábe si uši, maz se je vyšetřen opakovaně na svrab. Dostala jsem kapky Nolvasan Otic, které nepomohly vůbec, poté Otospectine. Strava psa je syrové maso a zelenina, doplňky. Uši ale byly v takovémto stavu už před přechodem na syrovou stravu. Jsou nějaké další možnosti jak omezit tvorbu mazu? Děkuji za odpověď.

1 Odpovědi
Milan Štourač Personál odpověděl před 9 roky

Dobrý den,
pokud ucho není bolestivé, nezapáchá a pes s ním (s nimi) nemá problém, nevidím důvod, proč vůbec do zvukovodu zasahovat! Množství i kvalita ústního mazu je individuální záležitost. Tím, že ucho neustále opečováváte můžete zvýšenou tvorbu mazu také zapříčinit…
jsem zastáncem toho do uši vůbec „nevrtat“, pokud nejsou zanícené! Uši psa mají samočistící vlastnosti a nepovažuji za nutné ani vhodné tuto schopnost narušovat.