Ledviny – přirozená strava a starý pes

Veterinární a chovatelská poradnaLedviny – přirozená strava a starý pes
Anonymní zeptal se před 10 roky

Dobrý den, pane doktore,
chtěla bych se zetpat na radu při kremní psa s horšími výsledky ledvin:
Březen 2014 – urea 8.3, kreatitin 60, teď v září urea 9.9, kreatinin 82. Se svým vetem jsem ještě nemluvila, výsledek mi poslal mailem. Již dříve mi říkal, že když je urea u starších psů pod 10, tak to neřeší. Asi posledních pár týdnů mi přijde, že fenka více pila, než jsme u ní zvyklí, ale močí normálně. Je běžně aktivní. Již několit let užívá euhtyrox 50mikr.g. JInak jsem preventivně udělala kůru granulátem ostropestřece (dávala jsem druhému psovi, co měl horší výsledky jaterní).
Fence je 14.5 roku, máme ji od jejích 7 let, péči před tím neměla asi moc dobrou. Po celou dobu krmíme přirozenou stravou.
Již jsem pročítala možnosti krmení při problémech ledvin, ale ráda bych se poradila přímo s Vámi, Vaše rady mi byly vždy přímosné. Jak tedy vhodně sestavit krmnout dávku ohleduplně k ledvinám, zda je možné dát něco na podporu funkce ledvin, v jaké fázi je vhodné přistoupit k podávání přípravků vyvazujících z potravy fosfor, zda možno podávat nějaká homeopatika a jaká?
Aktuálně přidávám (jelikož moc nezpracuje ty kosti, jen malé nebo podrcené) MikroMineral z CdVet – obsah Ca 15.1% a P 0.25%, ne denně, ale podle toho, co krmím a jak si vzpomenu někdy, občas přidávám hydrol. kolagen a pangamin, losos.olej. Chtěla jsem zase udělat kůru boswelie nebo mms (nepodávám pravidelně asi bych mohla? má artrozu krční páteře a srůst obratlů).
Co je vhodné z výše uvedeného vynechat a naopak přidat?
Předem Vám velmi děkuji za odpověď a za pomoc pro zvířata a jejich majtele, kterou ve svém volném čase děláte!

1 Odpovědi
Milan Štourač Personál odpověděl před 10 roky

Dobrý den, je vidět, že máte rozumné názory a zkušenosti. U starších psů skutečně močovina do deseti není tragédií, zvlášť, pokud kreatinin je v normě – Váš případ.
Výživa by měla v první řadě zabezpečovat rezervy tekutin v organismu a doplňovat bílkoviny, které jsou z těla při onemocnění ledvin nadměrně vylučovány. Vhodná dieta musí zabezpečit pozitivní dusíkovou bilanci, aniž by však zatěžovala ledviny přílišnými dusíkatými produkty metabolizmu bílkovin.
Používáme dietu s nízkým obsahem bílkovin, které by měly být vysoce jakostí a lehce stravitelné (bílek slepičíno vejce, kasein, vysoce kvalitní hovězí svalovina). Dieta může být bohatá na cukry a tuky. Je-li Váš pes aktivní a nebo potřebujete aby přibral, potřebuje hodně kalorií. Můžete zvýšit množství tuku, pro dodání více kalorií bez navýšení fosforu. Důležité je značné omezení příjmu fosforu, kterého nebývá dosahováno snadno, proto se krmivo může doplňovat přípravky, které fosfor vyvazují (např. Anacid suspenze nebo Ipakitine, který je vhodnější, ale dražší). Příliš mnoho tuku může vést k průjmu nebo kašovité stolici, pozor tedy na to. Pokud by byly problémy se stolicí, musíte navýšit cukry, aby bylo dosaženo dostatku kalorií bez navýšení fosforu.
Mezi dietní zdroje tuků patří:

  • Mastné masa -. Vepřové a jehněčí maso. Tmavé maso kuřecí a krůtí má více tuku než bílé maso,. Hovězí maso má méně fosforu než  kuře. Jehně a krůta jsou mezi nimi.
  • Použijte jogurt, tvaroh, ricotta sýr, atd. – protože tyto potraviny jsou však bohaté na fosfor, měly by být krmeny střídmě, jednou týdně, můžete je střídat. .
  • Tuk může být také přidán ve formě slaniny, (žádný nebo nízký obsah sodíku), kuřecího tuku, másla . Buďte velmi opatrná při přidávání čistého tuku ve stravě – začněte s velmi malým množstvím a okamžitě přestaňte, pokud vidíte známky problémů.
  • Obecně platí, že rostlinné oleje se nedoporučují jako zdroj tuku. Mají vysoké množství omega-6 esenciálních mastných kyselin, které jsou zánětlivé a nejsou dobrým zdrojem výživy pro psy. Omega-6 mastné kyseliny jsou škodlivé pro psy s onemocněním ledvin. Místo nich použijte kvalitní rybí tuk, jako je lososový olej nebo olej EPA (NEE!!!olej z tresčích jater). Zatímco Lněný olej má více omega-3 mastných kyselin, než většina rostlinných olejů, ale také vysoký obsah omega-6, a proto se nedoporučuje. Olivový olej je pravděpodobně v pořádku při použití v malých množstvích, jak je to většinou omega-9, který pokud vím, nemá vliv na funkci ledvin ..

 
Příklad ledvinové diety (v g na kg ž.h.)
Bílkovina (minimální potřeba) 0,7
Energie kJ 218,0
 
Hovězí maso syrové jemně mleté 1,2
Rýže vařená 7,0
Voda 30,0
Květák dušený 5,0
Lososový olej 1,0
Hroznový cukr 6,5
Vitaminominerální směs (bez fosforu) 1,5 
 
Průměrné množství krmiva v g na 1 kg.ž.h. 52,7
 
Můžete využít brambory nebo sladké brambory (batáty). Výborné je dýňové pyré, mrkev, květák, celer – mají nízký obsah fosforu. Nízký obsah fosforu mají zelené držky, Váš pes určitě ocení těstoviny s přídavkem másla.
 
Z doplňků je důležitý rybí olej, hlídejte si kvalitní kombinaci EPA a DHA v množství cca 300 mg na hmotnost Vašeho psa. Ostropestřec mariánský, chrání nejenom játra, ale i ledviny. Vitamin E dávejte denně v dávce cca 50 IU. Koenzym Q10 v dávce cca 30 mg na den, vitamin C 100 mg 2x denně (s prodlouženým účinkem!), B-komplex forte 1x denně 1 dražé, vynikající pro onemocnění ledvin je kopřiva.
Z homeopatik má úzký vztah k ledvinám Thuja occidentalis.