Dilatace žaludku – 13,5 roku stará fenka MOK
Dobrý den pane doktore,Naše 13,5 roku stará fenka maďarského ohaře, prodělala před týdnem 12/9/2015 operaci žaludku, která řešila dilatovaný žaludek, žaludek byl také otevřen a následně přišit. Fenka se zatím krásně hojí, rána je suchá, hojení probíhá dobře /jedinou komplikací je, že jí zduřela a zčervenala stará jizva vedle čerstvé rány. Fenka tedy při čtvrteční kontrole dostala ještě jedny ATB, zdá se, že rána se uklidnila. Feňule byla doteď krmená syrovým masem, zeleninou ovocem, občas kosti. Je ve skvělé kondici. Brali jsme si ji před dvěma lety a něco z útulku jako jedenáctiletou, takže její předchozí historii a krmení neznám. Nicméně díky přirozené stravě se jí krásně upravilo trávení, které jí zpočátku zlobilo. Má krásnou srst a opravdu kondici, dává s námi naše turistické dovolené v horách apod. No a já se teď snažím vymyslet, jak by měl následně vypadat do budoucna její jídelníček. Je mi jasné, že po takové operaci už asi na kosti i ve formě kuřecích hřbetů, které mi přijdou nejstravitelnější, můžu asi zapomenout, že nebude možno žaludek takto zatížit. Jak ale kosti v budoucnu nahradit? Mohu dávat aspoň chrupavky? Bude k něčemu, když jí budu vařit sulc? A pokud ano, jak často a v jaké míře – odhadem- ho dávat. A i jak dál s masem, bude možno později až skončí dieta (teď jedeme klasicky mixované vařené kuřecí+brambory, rýže jí nedělala dobře, při kontrole jsme dostali povolení už vyrábět i trochu hrubší kaši 🙂 ) a přejdeme zpět na maso, se po čase vrátit ke kusovému? Zpočátku chci dávat zase jen mleté. Ale časem bych se -když to půjde??? – ráda vrátila ke kusovému masu, aby žaludek zase pracoval a \“neflákal\“ se. Chtěla bych jí co nejdéle udržet tak aktivní jako byla doposud, aby si mohla život i dál užívat naplno.. Děkuji předem za Vaše rady, moc se mi líbí Váš přístup a názory na chov psů obecně.
Hezký den,
Petra Kolaříková
Dobrý den,
je úžasné, že jste zvládli v tak vysokém věku tak vážné onemocněni, gratuluji!!
Určitě se k masu vrátíte, z počátku mixované, potom mleté a následně kousky a kusy. Záleží na její reakci… Bramborové nebo dýňové pyré ideál. Kosti nahraďte kvalitní kostní moučkou nebo si vyrábějte pastu z rozmixovaných kuřecích krků. Kosti jako takové bych již nedoporučoval.
Sulc psům velmi chutná, může mít dokonce inurčité výživářske benefity, ale to by musel být připraven podle starých receptů: maso a kosti se vaří mnoho hodin, klidně i dvacetčtyři… Obyčejný Šulc bych považoval spíše za zpestření diety, které nemusí být také špatné.
Ať jí i Vám vydrží aktivita ještě hodně dlouho.