Vysoký obsah jódu

Anonymní zeptal se před 9 roky

Dobrý den,
náš pes (RR, 3 roky) zhruba před dvěma lety začal marodit s kůží (jakési boláky na hlavě, svědivost). Neměl žádné parazity, kožní seškraby negativní, léčen šampony a kortikoidy. Celé dva roky to bylo ve snesitelné formě (pohybovali jsme se na dávce 1 nebo 1/2 tablety prednisonu denně). Byl krmen granulema Taste of the wilde. Minulý rok koncem srpna jsme přešli na BARF. Psovi chutná, upravilo se zažívání (žádné průjmy, malá hovínka). Myslím, že krmnou dávku máme vyváženou a snažíme se o pestrost. Ráno má 330 g kostí (kachní nebo krůtí krky, hřbety,…) a večer má 750 g masa (hovězí, kachní, zvěřina, krůtí, občas konina, neprané dršťky, výjimečně má rybu) a 300 g zeleniny (ledový salát, čínské zelí, mrkev, celer, špenát – tohle má nejčastěji, ale žere veškerou zeleninu i ovoce). Z doplňků jsme dříve dávali lososový olej, nyní má konopný, hydrolyzovaný kolagen, občas má lněné semínko a 2x za jeho život měl Kelpu. 
Zhruba před měsícem se mu na krku udělala dermatitida. Celkem ošklivá, Jeli jsme k jinému veterináři, kde nám odebrali krev na krevní testy. Měli podezření na štítnou žlázu. Ta se také potvrdila. Má nedostatek hormonu štítné žlázy (byl velmi unavený, skleslý, zimomřivý). Nasadili mu léky. Zároveň s tímhle mu ale vyšel nadbytek zinku, nedostatek vitamínu A a neskutečně vysoký obsah jódu (přes 1000). Nikdo neví, čím by to mohlo být způsobeno. Budeme se objednávat na dermatologii k panu Rybníčkovi. Na veterině po nás chtějí abychom přešli na hypoalergenní granule Royal Canin. To ale nechceme. Proto můj dotaz zní: Jak mám sestavit jídelníček, abych mu snížila obsah zinku, jódu, ale zároveň přidala vitamín A? Až do dnešního dne jsem si myslela, že krmíme dobře, že má vše co potřebuje. Nedělá mi problém cokoliv změnit v jídelníčku, akorát nikdo neví, co přesně (vzhledem k hodnotám). Vyloučili jsme veškeré ryby, lososový olej, kvůli zinku by to chtělo i vnitřnosti (ale tam je zase i vitamín A). Potřebovala bych poradit, jak to udělat. Na granule jít nechci. Jo a pejsek nesnáší kuřecí, nadýmá ho. 
Zatím se všichni přiklánějí k variantě, že má metabolickou poruchu a nedokáže vylučovat jód.
 
Předem děkuji za odpověď a přeji krásný zbytek dne
Vacková

1 Odpovědi
Milan Štourač Personál odpověděl před 9 roky

Dobrý den,
hormony jsou v těle v určité rovnováze, přidáním jednoho (kortikoidy) může dojít k „roladění“ jiného (štítná žláza).
Při nadbytku jódu by se teoreticky měla projevovat hyperfunkce štítné žlázy… První co bych udělal by bylo stanovení jódu v moči. Pokud je ho v těle skutečně mnoho, objeví se i v moči.
Z jater bych neměl strach. Např. vepřové játra mají méné zinku než rýźe.
Pokud můžete pře pošlete mi výsledky krve na mail, zajímá mne to…