Vyšetření krve a BARF

Anonymní zeptal se před 9 roky

Dobrý den,
byla jsem u Vás na přednášce o krmení BARFem a jelikož se mi Váš přístup velmi líbil, rozhodla jsem se na Vás obrátit s prosbou o radu. 
Byla jsem se svou dvouletou border collii na odběr krve na biochemii jater, ledvin a štítné žlázy, protože je od Velikonoc unavená, pomalá, nemá takovou chuť do jídla a její elán v tréninku je vlažný. Podle výsledků jsou játra v pořádku, štítná žláza mírně zvýšená a u ledvin mi bylo řečeno, že fena má zvýšenou hladinu nebílkovinného dusíku (12,0 mmol/l) a nízkou hladinu celkové bílkoviny (50 g/l). Byla mi doporučena změna stravy. Pokud jsem to dobře pochopila tak z toho důvodu, že má fena málo kvalitní bílkoviny. 
Mohla bych Vás poprosit o vysvětlení? Lámu si s tím hlavu a netuším, kde bych co měla ubrat, přidat nebo změnit. Krmím kuřecí, kachní, krůtí, hovězí a zvěřinové maso, vnitřnosti a kosti. Zeleninu kupuji sušenou a přidávám přílohy jako je rýže a těstoviny. Doplňuji lososový olej, řasy, sirup aptus, tvaroh a vejce.
Velmi děkuji!

1 Odpovědi
Milan Štourač Personál odpověděl před 9 roky

Dobrý den, 
omlouvám se, že jsem v rámci nahromadění dalších dotazů na Váš zapomněl, promiňte.
Pod pojmem nebílkovinný dusík se skrývá močovina, kreatinin, amoniak, kyselina močová… Každý z těchto parametrů má své referenční hodnoty. Podle Vámi uvedené hodnoty by se mohlo jednat o močovinu… Pró správnou interpretaci by však bylo vhodné znát ještě alespoń hodnotu kreatininu.
Totéž u celkové bílkoviny: bylo by fajn znát ještě hodnotu albuminu. 
No a vše podtrhuje štítná žláza! Ta je jakýmsi katalyzátorem vśech biochemických procesů v organismu.
Pokud neznám ostatní hodnoty ( včetně jaterních testů), je možné skutečně uvažovat o tzv. malnutrici, tedy potravinové nedostatečnosti. Nemusí však jít pouze o přísun bílkovin, ale také třeba tuků a vitamínů… Je možné, že Vaše fena dostává vše potřebné, ale neumí přijaté látky správně využít, z různých důvodů…
Určitě by bylo vhodné nové vyšetřeni (hodnoty mohou být zcela jiné, roli hraje např i stres a doba fixace žíly), případně doplněné o další vyšetření.