Struvity v moči

Anonymní zeptal se před 8 roky

Dobrý den pane doktore,
 
mám ročního labradora, byl mu zjištěn písek v močovém v měchýři (ne kameny, ne velké množství, ledviny v pořádku). Dosud krmen granulemi (štěněcí taste of the wild), momentálně přecházíme na veterinární dietu. Zatím máme Royal Canin s/o, který se mi sice složením tolik nelíbí, každopádně zatím to vypadá, že s přechodem na něj nemá pes problém a jde o dočasnou záležitost. S veterinářkou jsem konzultovala i další veterinární diety, pokud by Royal nesedl, asi zkusím Vetlife. Dle veterinářky by dieta byla vhodná na asi tři měitost, rozhodli jsme se pro tu.
Pravidelně jsme měřili PH moči, dosud bylo ráno před žrádlem kolem 6,5 těsně po žrádle až přes 8. Včera měl již téměř plnou dávku veterinární diety a těsně po ní měl PH kolem 7, dnes ráno před žrádlem 6,25. Nevím, zda se z toho dá něco soudit, ale zdá se, že dieta mu trochu pomáhá moč okyselovat. Dále má spíše pro jistotu nasazená antibiotika, ale dle vyšetření moči to na zánět nevypadá, příčina bude pravděpodobněji genetická. 
Dále jsme konzultovaly další postup v případě, že dieta zabere, dojde k rozpuštění struvitů v močovém měchýři, tak jak krmit dál. Na krmení přirozenou stravou minimálně zatím nemáme úplně kapacity (místo na mrazák, často cestujeme apod.), spíš se kloním ke granulím. Snad jsem pochopila správně, že na „struvitovou“ dietu je vhodný malý obsah hořčíku a fosforu, porovnáním granulí uvažuji nad Brit Care grain free junior (large breed).
Proč Vám ale píšu – jde mi totiž o další doplňky, kde se informace neshání tak snadno. Kromě granulí jsme dosud používali občas lososový, lněný nebo olivový olej (ne nijak pravidelně, cca každý z nich tak po lžičce v intervalu jednou za týden až dva, lososák občas častěji), dále na výcvik povařená kuřecí srdce či žaludky, případně i kuřecí či hovězí maso. Z pamlsků sušené uši, hrtany, býkovce apod., syrové morkové kosti, vejce (občas syrová komplet, občas povařený bílek), občas bílý jogurt (tak lžíci jako mlsku), ze zeleniny zbožňuje mrkev, okurku, z ovoce banány.
Zajímá mě, zda z těch pamlsků přejít raději na svalovinu (mám představu, že vnitřnosti budou mít asi vyšší obsah minerálů, přestože teda srdce i žaludky jsou vlastně sval) a zda úplně vynechat některý z olejů nebo naopak přidat další. Co jsem vyčetla, z masa by měl být vhodný králík, kuře a krůta. Případně zda je vhodné přidat něco dalšího na podporu správné funkce močového ústrojí – napadla mě lichořeřišnice (která je ale často ve formě tinktury – alkohol) nebo ostropestřec. Má rád i syrovou zeleninu, takže pokud je některá vhodná na okyselení moči, klidně můžeme jako pamlsek podávat i tu. Prostě bych Vás chtěla poprosit o nějaké shrnutí toho, co je vhodné nebo třeba absolutně nevhodné pro okyselení moči z masa, vnitřností, zeleniny a olejů.

Moc děkuji za Váš čas.

Kristlová Nikola

1 Odpovědi
Milan Štourač Personál odpověděl před 8 roky

Dobrý den,
vhodné potraviny vzhledem ke struvitům jsou uvedeny několikrát v poradně:). Naposledy tuším 20.11.2015.