Olej

Anonymní zeptal se před 10 roky

Dobrý den, zajímal by mě Váš názor na tento doplněk stravy – http://www.dromy.cz/dopl%C5%88ky-pro-barf/103-ryb%C3%AD-olej-pro-psy.html . Mám ještě jeden dotaz. Někde jsem tu v odpovědích četla, že rostlinný olej není moc vhodný pro psy. Co ale použít, když má pes slabší játra a dle veterináře by neměl živočišné oleje? Zatím jsem přidávala lněný, ostropestřecový a pupalkový.
Děkuji. Lenka

1 Odpovědi
Milan Štourač Personál odpověděl před 10 roky

Dobrý den,
při onemocnění jater je skutečně potřeba zvážit stupeň jejich poškození a volbu tuku, který ve výživě použijeme.
Tuk podáváme ve formě kvalitního plnotučného jogurtu, tvarohu (ten je vysoce ceněný  pro jeho šetrnost vůči jaterní tkáni, pro obsah cystinu a pro nízký obsah sodíku), vajec, sádla, loje nebo nejlépe za studena lisovaného jednodruhového rostlinného oleje (olivový, slunečnicový). Při poruše jater podáváme tuk v dávce 2-3 g na 1kg ž.h. a den. Tyto oleje tepelně neupravujeme. Organismus s nemocnými játry je potřeba dotovat omega 3 mastnými kyselinami. Umožňuje-li to stav pacienta, podáváme cca 2x týdně lososa nebo jiné druhy netučných ryb (pstruh, lín, hejk, kapr), pokud nemůžeme ryby zkrmovat podáváme omega 3 kyseliny v tobolkách nebo oleji. V tom případě upřednostňuji krillový olej.
S lněným olejem může být u psa problém: Ne každý jedinec dokáže přítomnou ALA kyselinu převést na účinnou EPA a DHA kyselinu z důvodu nedostatku potřebných enzymů… To je důvod, proč bývám opatrný s doporučováním lněného oleje jako zdroje potřebných kyselin EPA a DHA.
Vámi avizovaný přípravek neznám, ale zdá se, že by mohl být vhodný.