Lze předejít falešné březosti ?

Veterinární a chovatelská poradnaKategorie dotazu: OstatníLze předejít falešné březosti ?
Anonymní zeptal se před 10 roky

Dobrý den. Naše fena SAO (3 roky) má pravidelně po každém hárání falešnou březost. Ta minulá trvala měsíc, olizuje si cecíky, je nevrlá, agresivní na druhou fenu, kňučí, hledá a tvoří si hnízda. V průběhu minulé falešky jsem snížila bílkoviny, přidali jsme pohyb a týden dávali homeopatika. Přesto se doba trvání zkrátit nepodařila a až po celém měsíci byla fena opět v pohodě. Chtěla bych se tedy zeptat, jestli nelze tomuto předejít třeba snížením krmiva (BARF) už v době hárání spolu s homeopatiky (a jakými). Fena je hrozně žravá (za normálních okolností), při falešce ani tak ne, je v dobré výživové kondici, má cca 50 kg.
Děkuji.
Žáková
 
 

1 Odpovědi
Milan Štourač Personál odpověděl před 10 roky

Dobrý den, falešná březost je v podstatě hormonální porucha. A jak sama podvědomě cítíte, trpí tímto problémem většinou feny, žijící v nadbytku.
Každá fena prožívá toto období jinak, u každé trvá různě dlouho. Určitou prevencí by mohla být kalorická´restrikce krmné dávky, ale již před krytím, spolu s fyzickou zátěží.
Není pravdou tradovaný názor, že pokud fena od chová štěňata, že na falešnou březost již netrpí.
Standardně se doporučují homeopatika Pulsatilla, Lac caninum a Ricinus communis. Ostatní by musela být volena podle typu feny.