Lze předejít falešné březosti ?

Veterinární a chovatelská poradnaKategorie dotazu: OstatníLze předejít falešné březosti ?
Anonymní zeptal se před 9 roky

Dobrý den. Naše fena SAO (3 roky) má pravidelně po každém hárání falešnou březost. Ta minulá trvala měsíc, olizuje si cecíky, je nevrlá, agresivní na druhou fenu, kňučí, hledá a tvoří si hnízda. V průběhu minulé falešky jsem snížila bílkoviny, přidali jsme pohyb a týden dávali homeopatika. Přesto se doba trvání zkrátit nepodařila a až po celém měsíci byla fena opět v pohodě. Chtěla bych se tedy zeptat, jestli nelze tomuto předejít třeba snížením krmiva (BARF) už v době hárání spolu s homeopatiky (a jakými). Fena je hrozně žravá (za normálních okolností), při falešce ani tak ne, je v dobré výživové kondici, má cca 50 kg.
Děkuji.
Žáková
 
 

1 Odpovědi
Milan Štourač Personál odpověděl před 9 roky

Dobrý den, falešná březost je v podstatě hormonální porucha. A jak sama podvědomě cítíte, trpí tímto problémem většinou feny, žijící v nadbytku.
Každá fena prožívá toto období jinak, u každé trvá různě dlouho. Určitou prevencí by mohla být kalorická´restrikce krmné dávky, ale již před krytím, spolu s fyzickou zátěží.
Není pravdou tradovaný názor, že pokud fena od chová štěňata, že na falešnou březost již netrpí.
Standardně se doporučují homeopatika Pulsatilla, Lac caninum a Ricinus communis. Ostatní by musela být volena podle typu feny.