Jizvičky bez srsti na hlavě štěněte

Veterinární a chovatelská poradnaKategorie dotazu: Kůže a srstJizvičky bez srsti na hlavě štěněte
Anonymní zeptal se před 9 roky

Dobrý den,
ráda bych Vás poprosila o radu. Narodilo se mi ve vrhu SBT štěně (nyní je mu 6 týdnů), které má na hlavě 2 takové „jizvičky“ bez srsti (jednu mezi očima a druhou na temeni hlavy). Dnes jsem dostala kontakt na jinou chovatelku, které se něco podobného také přihodilo (po stejném krycím psovi). Prý to řešili operativně cca ve věku 3 měs. štěňátka, protože na těchto místech byla „obrácená“ kůže, kdy srst rostla dovnitř místo ven. Bylo jim řečeno, že by to v dospělosti mohlo působit neplechu a operace jim byla doporučena ve štěněcím věku neboť v dospělosti by prý už nešlo tak dobře přitáhnout k sobě okraje rány po vyříznutí postižené kůže. Posílám odkaz na fotku našeho štěňátka  http://www.jpeg.cz/images/2015/01/11/CREGd.jpg  . Mohl byste mi prosím napsat více informací o této poruše, jak vzniká a jak a kdy nejlépe řešit? Moc děkuji Petra Válová

1 Odpovědi
Milan Štourač Personál odpověděl před 9 roky

Dobrý den,
jde o poruchu v době embryonálního vývoje, kdy se kůže „špatně poskládá“ a vzniká tato jizva. Je zajímavé, že se s tímto problémem setkávám u psů typu bull, především u francouzských buldočků, ale nikdy jsem ji neviděl třeba u německé dogy. Je pravdou, že jsem již dlouhou dobu neměl klienta s tímto problémem.
Klasifikovaĺbych bych to jako estetický problém. Plastická operace je samozřejmě možná, nevzpomínám si však, že by někdy měla jizva „zlobit“ a nějak reagovat. U mladého jedince je kůže volnější a pružnější, takže pokud zasáhnout chirurgicky, tak v mladém věku.