Dilatace žaludku-doplňující dotaz

Anonymní zeptal se před 9 roky

Ještě jednou dobrý den pane doktore,
po položení dotazu ohledně dalšího postupu po dilataci žaludku mě toho ještě napadlo více, na co se zeptat.  Dnes jdeme na kontrolu, vypadá to, že rekonvalescence probíhá dobře, soudě podle aktivního chování fenky a chuti k jídlu.  Ještě stále dávám mixovanou stravu v pěti, šesti dávkách. Kdy myslíte, že by bylo možné se začít přibližovat normálu? V jakém časovém odstupu od operace?Nechci nic uspěchat, klidně budu mixovat do alelujá. Jen na fence už je vidět, že jí tohle stravování už moc nebaví. Mám připravenou směs mletého hovězího s vepřovým, tak o víkendu udělám změnu v jídelníčku a ještě mixovat budu.  Za jak dlouho můžu přidávat třeba jemně nastrouhanou  zeleninu. A případně jakou? Mám se vyhnout  zelí, kapustě, které nadýmají?? Bude možno čase podávat třeba kysané zelí, které je zdravé, ale – zase právě nadýmá, tak se ho bojím. Bude lepší i v budoucnu už natrvalo dávat syrové maso nakrájené na malé kousky- nebo třeba již jen mleté? Nevím, zda bude možné se vrátit k „normálu“ – aby žaludek trochu pracoval, a nebo zůstat u té jemnější formy (sekané, mleté), která žaludek tolik nezatíží (nezlenivý pak ten žaludek?)
Dkuji moc, pane doktore, za Váš čas, beru Vás v této problematice jako odborníka, který má velké zkušenosti.
 
Hezký den,
 
Petra K.

1 Odpovědi
Milan Štourač Personál odpověděl před 9 roky

Dobrý den,
měla byste z počátku do mleté dávky přidat jeden dva kousky, pokud bude vše v pořádku postupně přejít na systém půl na půl a později klidné pouze na kusové maso odpovídající velikosti psa. Začít s kousky bych navrhoval cca tři týdny až měsíc po operaci. Jednotlivé přechody by pak měly probíhat v intervalu cca 10-14 dnů.
V zelenině žádný problém nevidím. Mixovat nebo spatřovat by se měla i zdravým psům. Pravdu máte ohledně „nadýmacích“ druhů zeleniny. Dejte jim čas, určitě poznáte, kdy bude trávicí trakt a tím i pes natolik fit, že je budete v malé míře moci do diety zařadit. Kysané zelí dávejte syrové, benefity v podobě bakteríi nebo třeba mechanického působení ve střevě zůstávají, ale pes není kráva, syrové zelí nestráví nebude ho tedy ani nadýmat…