Chronický záněť uší?

Anonymní zeptal se před 9 roky

Dobrý den pane doktore,
rád bych Vás požádal o radu ohledně problému s ušima u našeho ročího pejska shiba inu. Před Vánoci loňského roku si začal drbat uši a třást hlavou. Vygradovalo to až do takové míry, že si celou noc drbal uši a kňučel. Jeli jsme tedy na místní veterinu, kde mu prohlédli uši s tím, že jsou čisté ale něco mu do nich nakapali. Problémy neustávali, tak jsme na veterinu jeli znovu, kde už v levém uchu byl zánět, tak mu ho vypláchli vodou a předepsali nám surolan, který jsme měli kapat každý den do obou uší. Tím se po pár dnech podařilo zánět vyléčit.
Po asi dvou měsících si začal opět drbat uši a třást hlavou. Jeli jsme tedy k jinému veterináři, který také prohlásil, že jsou uši čisté bez zánětu. Udělal rozbor výtěru uší a konstatoval, že jsou přítomny kvasinky.
Řekl nám, že po proděláném zánětu ztrácí ucho samočistíci vlastnost a že se může jednat o chronický zanět uší a že mu máme teď neustále kapat do uší jednou týdně směs octu a vody 1:5 a jednou týdně biodexin.
Shodou okolností jsme se tento týden bavili s Pavlem Bradáčem, který měl se svým psem rovněž problémy s ušima a vy jste mu předepsal nějaký namíchaný roztok, na nějž si přesně nevzpomněl.
Mohl byste mi prosím poradit, zda je výše popsaná kombinace kapání vhodná a potřebná, nebo se tato situace dá řešit nějakým jiným způsobem? Dle pana doktora máme takto kapat už pořád, a budeme prý rádi, když bude mít záněty jednou ročně.
Předem velmi děkuji za případnou odpověď.
 
 

1 Odpovědi
Milan Štourač Personál odpověděl před 9 roky

Dobrý den,
na kvasinky neúčinkují antibiotika, ale nemají „rády“ kyselé pH. To je důvod, proč máte uši ošetřovat octovou vodou.Myslim, že stačí uši ošetřit cca jednou týdně, nedráždit každý den.
Kapky pro pana inženýra jsou dělány podle rozpisu, nedají se normálně koupit jako hotové.